Активности

ДОМ: Хуманитарна акција на Форумот на жени на ДОМ за помош на текстилните работнички

Форумот на жени на ДОМ, по повод првомајските и велигденските празници организираше хуманитарна акција за помош на текстилните работнички кои беа најтешко погодени од корона кризата.

178862930 928040031095452 8493967159304499410 n

Повеќе...

Трибина на тема: “Менструална правда во македонското општество”

Денес 10.03.2021г. во организација на Форумот на жени на ДОМ се одржа онлајн трибина на тема “Менструална правда во македонското општество”. На трибината беа претставени релевантни истражувања за менструалните предрасуди и менструалната стигма, со посебен фокус на менструална правда во македонското општество.

На трибината говореа Маја Морачанин – пратеничка и претседателка на зелената партија ДОМ, Катерина Иванова – претставничка на невладината организација ХЕРА, Јана Коцевска – претставничка на невладината организација „Тиииит! Инк.“ и Наташа Доковска – претставничка на невладината организација “Новинари за човекови права”.

menstrialna pravda

Повеќе...

Учество на Форумот на жени на ДОМ на меѓународна Конференција „Насилство врз жените во политиката“

Под наслов НАСИСЛСТВО ВРЗ ЖЕНИТЕ ВО ПОЛИТИКАТА во организација на Женската Политичка Мрежа, UNDP и Собранието на Црна Гора, на 5-ти Март, 2021 г се одржа меѓународна онлајн конференција, на која свое учество имаа претставничките од Форумот на жени на ДОМ, Силвана Кржовска, претседателка на Форумот, Елисавета Марковиќ и Наде Пешева.

фназ

Повеќе...

Стоп на насилство врз жените

На симболичен начин, со портокалов цвет во рака, партијата ДОМ испраќа јасни пораки - СТОП за насилството врз жените и семејното насилство! Животот без насилство е основно човеково право и слобода, вклучувајќи го и родово базираното насилство. Да бидеме дел од портокаловиот свет со подадена рака и зголемена свесност за борбата против насилството врз жените и девојчињата.128974474_4092614064104987_2010852382452946093_o.jpg
 

Повеќе...

Подади рака, Направи разлика

Во периодот на кампањата “Orange the World’’, во рамките на своите активности, Форумот на жени на ДОМ со скромно внимание направи мала разлика за подобрување на условите за домување на штитениците во СОС Детското Село. Големо задоволство, привилегија но и мотив плус е добиеното признание за малото внимание.

0-02-0a-f9750b6c64ddfeede5e50a5fe2ea46090d95c0070aafa479ce17dc6291fe4da2_19c2a9b2.jpg

Повеќе...

Форумот на жени на ДОМ се вклучи во крводарителска акција

Форумот на жени на ДОМ се вклучи во крводарителската акција организирана од Домот на хуманитарни организации Даре Џамбаз во Скопје.
Во овие тешки времиња на Ковид-19 пандемија, дарувајќи крв придонесуваме во спасување човечки животи. Ги повикуваме граѓаните да се приклучат на акцијата. Заедно, сплотени во хуманост и солидарност да ги надминеме сите предизвици!

f na z

Повеќе...

Поддршка на активностите во рамки на Текстилијада 4 во организација на невладината Гласен Текстилец

Денес заедно со Форумот на жени на ДОМ имавме прекрасна можност да присуствуваме и дадеме поддршка на активностите во рамки на Текстилијада 4 во организација на невладината Гласен Текстилец.

 GTeks

Повеќе...

Учество на Конференција на тема Feminist Climate Conference Webinar!

Претставничките на Форумот на жени на ДОМ: Силвана Кржовска, Нада Пешева, Христина Оџаклиеска и Ивана Здравeвска, земаа учество на вебинарот организиран од Европската зелена фонација GEF-Green European Foundation на тема Feminist Climate Conference Webinar!

На вебинарот свое излагање имаа: Krista Mikkonen, Министер за животна средина и климатски промени од Финска, Minister of the Environment and Climate Change (FIN), Ulrike Röhr: Инженерка, социлог, ко-оснивач на глобалната мрежа

GenderCC - Women for Climate Justice (Германија), Olfa Jelassi: Млада лидерка во областа на животната средина, обучувач и адвокат за климатски промени, родови прашања и млади (Тунис), Tracy C. Kajumba: Главен истражувач и тим лидер, во Climate Change Group; International Institute for Environment and Development (Велика Британија), Petra Laiti: Актвист од Сами народот (Финска), Bridget Burns: Директор на Women's Environment & Development Organization (САД), Jacqueline Patterson: Senior Director, Environmental and Climate Justice Program; National Association for the Advancement of Colored People (САД), Linnéa Engström, поранешен Европратеник во Европскиот парламент Green Party 2014-2019.

Mарш за правата на жените „Ти не си виновна!“

Претставнички на Форумот на жени на ДОМ, Претседателката на Форумот на жени на ДОМ со Претседателката на ДОМ Маја Морачанин учествваа на маршот што се оддржа по повод одбележувањето на 8 Март Меѓународниот ден на жената и нејзината борба за независност и равноправност. Маршот  за правата на жените под мотото „Ти не си виновна!“ се одржа во организација на Платформата за родова еднаквост и активистките за женски права, кои четврта година по ред организираат „Марш за правата на жените“, а Форумот на жени на ДОМ секоја година ја поддржува оваа актовност. Маршот за правата на жените се одвиваше според однапред определена рута, тргнувајќи од плоштадот Филип Втори, преку Камениот Мост, Плоштад Македонија, а заврши во Паркот Жена Борец.

mars za pravata na zenite

Одбери јазик

mkendefrsqtrsrnl

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150

Службено лице за посредување со информации од јавен карактер:
Билјана Крстевска
тел. 071 344 544
e-mail: biljana.krstevska80@gmail.com

Социјални медиуми

Анкета