Соопштенија

Задоволство од одлуката да се додели визна либерализација на Македонија

DOM zname 

Во одлуката на Министрите за надворешни работи на ЕУ, Република Македонија е многу јасно потенцирана, како единствена земја од Западен Балкан која во целост ги исполнила строгите критеруми за визна либерализација поставени од ЕУ и дека со сигурност на почетокот на идната година Македонија ќе биде ослободена од оваа бариера.

Повеќе...

Декларација за зелени општини во Република Македонија

DOM zname

ДЕКЛАРАЦИЈА

за зелени општини во Република Македонија 

Демократската обнова на Македонија - ДОМ, како застапник на зелената опција согледувајќи ги сегашните незадоволителни еколошки состојби во земјата како сериозна закана за нашата и за идните генерации,тргнувајќи од претпоставката дека сите сме корисници, чувари и старатели на сопствената земја,прифаќајќи ги сериозно обврските од областа на заштита на животната средина пред претстојното интегрирање на нашата земја во ЕУ ги повикува сите градоначалници, советници, невладини организации, политички партии, претставници на бизнис заедницата, како и сите граѓани на Република Македонија да го поддржат следново

Повеќе...

ДОМ: Саем на зелени идеи на ДОМ

DOM zname

Во организација на ДОМ денеска на Плоштадот „Македонија“ се одржа Саем на зелени идеи. ДОМ, како партија на зелената опција, иницираше ваков настан за последниот ден на кампањата за Локалните избори 2009, за да им овозможи на граѓаните да ги дадат своите идеи за зелено Скопје и зелена Македонија. За таа цел на граѓаните им беше поделен флаер со место предвидено за нивни „зелени“ идеи и беа поставени зелени кутии во кои тие ги оставија своите предлози и ставови.

Повеќе...

Возобновување на Фондот за животна средина и обновливи енергии

DOM zname

Најава на Конференција на тема

 ВОЗОБНОВУВАЊЕ НА ФОНДОТ ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА И ОБНОВЛИВИ ЕНЕРГИИ

Конференцијата ќе се одржи на 11.03.2009 (среда), во Клубот на пратеници (Мунти сала), со почеток од 11 часот.

Повеќе...

ЦО на ДОМ со одлука за коалиционен настап на изборите 2009

DOM zname

Централниот Одбор на ДОМ на денешната седница донесе одлука да го поддржи претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ, Ѓорѓи Иванов и кандидатите за градоначалници и советничките листи на владеачката коалиција.

Повеќе...

ДОМ се подготвува за локалните и претседателските избори

DOM zname

Без оглед како ќе одлучиме да настапиме на локалните избори 2009, самостојно или во коалиција, ДОМ сериозно се подготвува за учество не претстојните избори. Со денешното советување започнуваат внатрепартиските консултации за претстојните разговори со коалиционите партнери, беше кажано на денешната седница на Советот на ДОМ којa се одржа во проширен состав и на која беа сондирани мислењата и отпочнаа консултациите за претстојните локални и претседателски избори, кои ќе продолжат во општинските организации.

Повеќе...

Меморандум за заедничка соработка меѓу ДОМ И ПЕИ

DOM zname

Врз основа на чл. 4 од Статутот на ПЕИ  и чл.2 од Статутот на ДОМ, на својата заедничка седница одржана на 17 октомври 2008 г., извршните органи на Партијата за европска иднина на Македонија и Демократската обнова на Македонија, го усвоија следниот:

Повеќе...

ДОМ дел од Советувањата на Европските Зелени

DOM zname

Делегација на ДОМ по покана од Европската Зелена Партија присуствуваше на Советувањето на Европските Зелени што се одржа во Париз од 09 до 12 октомври. Делегацијата на ДОМ во официјалната комуникација (печатените материјали, идентификационите документи) беше именувана со Македонија.

Повеќе...

ДОМ: Решавање на статусот на професионалните војници во АРМ!

DOM zname

Почитувани,

Денес претседателката на ДОМ и пратеник во Собранието на Република Македонија, Лилјана Поповска се сретна со делегација на Здружението на професионалните војници на АРМ, кое беше предводено од професионалниот војник Гордан Бојковски, кој е и координатор на здружението.

Повеќе...

Велосипедски маратон Галичица – прва планинско - велосипедска трка во Македонија

Otvoranje na patekataV

Комисијата за туризам на ДОМ, ВСД Енерџи Скопје и ДПС Трансверзалец, полека го пробиваат „Сончевиот Круг“ во јавноста. Се повеќе субјекти се заинтересирани за обезбедување услови за негова реализација. Пред 2 месеца ЈП Јасен Скопје, го препозна проектот и таму се одржа велосипедскиот маратон Јасен 2008. Раководните лица на Националниот Парк Галичица, потстрекнати од можностите за развој на овој спорт и се разбира и како можност за збогатување на туристичката понуда се обратија за помош во подготовка и реализација на патека за планински велосипедизам и тоа ќе вроди со плод со официјално отварање на планинска велосипедска патека на 29.06.2008 г.

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsrnl

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета