Соопштенија

ДОМ: Хотелот што се гради во Лагадин е чир во заштитеното подрачје од УНЕСКО

Lagadin

ДОМ им укажува на сите институции и субјекти кои на каков и да е начин се инволвирани во урбанистичкото насилство во Лагадин, дека хотелот што се гради таму е чир во заштитеното подрачје на УНЕСКО!

Повеќе...

Проф. д-р Бети Дејанова, советничка во општина Центар од ДОМ: Сите сме интоксицирани како да работиме во индустрија со олово

Beti Dejanova 360 stepeni 1

На вонредната седница на советот на општина Центар одржана на 24.01.2019, советничката од ДОМ Бети Дејанова истакна:

„Професор сум на Факултетот за медицина, повеќето од вас знаете. Прв пат се случува после 30-годишно работно искуство, случајно во лабораторијата каде што испитуваме интоксикација на лица, да добиеме 90 отсто од студентите дека се интоксицирани со цијаниди, односно роданиди во плунка. Ова не се случило последниве 30 години и можам да кажам за мене е ова алармантно. Сите се студенти од Скопје значи тука живеат и можам да ви донесам слики, бидејќи ги сликав сите епрувети и не ми се верува - како да работат во индустрија со олово. Сите добија такви вредности“.

Повеќе...

Морачанин од ДОМ: Собранието да го донесе Законот за спречување и заштита од дискриминација

Maja M Franc Ambasada LGBT 1

Претседателката на ДОМ и координаторка на интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата Маја Морачанин, на покана на францускиот амбасадор Н.Е. г-дин Кристијан Тимоние, говореше за активностите кои групата ги презема за унапредување на правата на ЛГБТИ луѓето и нивна заштита од дискриминација, насилство, говор на омраза и стигматизирање.

Повеќе...

ДОМ: Да не дозволиме еколошки катастрофи како во Бразил, во рудници со отворен коп!

brazil

Изразувајќи длабоко жалење за жртвите од трагичната еколошка катастрофа во Бразил, ДОМ апелира до сите институции и до целата јавност во Македонија, да не дозволиме вакви ужаси да ни се случат во рудници со отворен коп! Нека биде бразилската катастрофа поука за сите „љубители“ на рудници со отворен коп! Ниедно злато, сребро, ни бакар, не се вредни за ова!

Повеќе...

Мини депонија го нагрдува ликот на Делчево

Dijana Josifoska DOM

Мини депонијата, која веќе неколку недели ја нагрдува урбаната слика во Делчево, беше причината, денеска од општинската организација на Демократската обнова на Македонија (ДОМ) да го изразат своето незадоволство до несовесните граѓани кои градежниот шут и останатиот отпад го исфрлаат на само пет метри од детското игралиште во центарот на градот.

Повеќе...

Поповска: Каде потонаа мерките против загадувањето?

7. DOM ZNAME

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ постави процедурално прашање на седница на собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија и предложи заклучок да се побара од Претседателот на Собранието итно закажување на седницата со точката за аерозагадувањето. Заклучокот со барањето беше едногласно усвоен.

Повеќе...

ДОМ: Прво реформи, а потоа избори со една изборна единица!

7. DOM ZNAME

Ставот на ДОМ е дека сега не се потребни предвремени парламентарни избори, туку фокусот треба да биде на реализирањето на реформите со цел започнување на преговорите за членство на Македонија во ЕУ. Укажуваме дека при предвремени парламентарни избори оваа пролет, може да се случи и ситуација да немаме избрано Влада во моментот на одлука на ЕУ.

Повеќе...

Поповска и Морачанин: Ако сакате општа забрана за цијаниди и сулфурна киселина, веднаш ја поднесуваме старата верзија на законот!

50750932 2556992240994476 6780161778648088576 n

Пратеничките од ДОМ, Лилјана Поповска и Маја Морачанин одговараат на фрлената ракавица од страна на рударската асоцијација на Македонија дека ќе го оспорат донесениот Закон за минерални суровини на Уставен суд. Повод ќе било тоа што, наводно, законот „не бил применлив и логичен“ и содржел забрана за употреба на цијаниди и сулфурна киселина само за рудници со отворен коп?!

Повеќе...

ДОМ: Итни мерки против аерозагадувањето, веднаш!

Skopje Smog

Во овие денови на енормно аерозагадување во градовите, со концентрации на ПМ10 честички повеќе пати над дозволеното ниво, a Скопје е град со најзагаден воздух во светот, ДОМ бара веднаш да се спроведат следните итни мерки:

Повеќе...

ДОМ: Зелениот катастар треба да води кон ревизија на урбанизмот во Скопје

gradskiparknovasala

ДОМ ја поздравува изработката на зелениот катастар на Град Скопје, што произлезе како обврска од Законот за урбано зеленило. Не случајно ДОМ со години се бореше за носење на овој закон, зашто зелениот катастар и задолжителниот процент зеленило на ниво на град и на градежна парцела се клучни алатки во борбата со аерозагадувањето.

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsr

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета