• 1
  • 2
  • 3
  • 4

Последни активности

Европските Зелени застанаа во солидарност со членовите на Собранието на Република Македонија и нападнатите новинари

Европските Зелени застанаа во солидарност со членовите на Собранието на Република Македонија и нападнатите новинари

Европските Зелени застанаа во солидарност со членовите на Собранието на Република Македонија и нападнатите новинари СООПШТЕНИЕ ЗА МЕДИУМИТЕ Брисел, 28 Април, 2017 Коментирајќи ги последните настани во македонското Собрание, копретседателите на Европската Зелена Партија, Рајнхард Бутикофер  и Моника Фрасони, рекоа: "Европските Зелени најостро го осудуваат нападот на Собранието на Република Македонија од страна на националистички насилници. Изразуваме солидарност со пратениците и новинарите кои беа нападнати. Ги повикуваме сите страни во Македонија да  покажат разумност и да се воздржат од насилство. Политичката одговорност за ескалација на тензиите во Македонија ја имаат поранешниот премиер Груевски и претседателот Ѓорге Иванов, кои не сакаа да го испочитуваат исходот од последните парламентарни избори, спречувајќи го лидерот на СДСМ, Зоран Заев, да ја формира новата Влада за која постои собраниско мнозинство. Веднаш мора да престане попречувањето и блокадата на политичкиот процес. Ги повикуваме високиот претставник Федерика Могерини и комесарот Хан да ги искористат сите расположиви можности за надминување на оваа состојба и за политичка нормализација во Македонија. Европските Зелени изразуваат солидарност со нашиот македонски член, партијата ДОМ, особено со пратеничката Маја Морачанин...

ДОМ соопштение

Од ДОМ ги охрабруваме и ги поттикнуваме сите граѓани на Македонија да ги пријавуваат сите случаи на загрозување и оштетување на животната средина во Централната Канцеларија на ДОМ на телефон 02/5112 900, 076 311 601,078 404 165 или на електонската адреса: dommakedonija@yahoo.com , за да може соодветно и правовремено да се преземат институционални реакции и процедури.

ДОМ Иницијативи

ДОМ предлага Закон за урбано зеленило за зелена европска Македонија

ДОМ предлага Закон за урбано зеленило за зелена европска Македонија

Демократската  Обнова на Македонија во Собранието на Република Македонија на 26 февруари 2014...

Зошто ДОМ се залага за една изборна единица, отворени листи и 50% жени…

Зошто ДОМ се залага за една изборна единица, отворени листи и 50% жени на изборните листи?

          Застапеност од 50% на жените на изборните листи Форумот н...

Зелени теми

ЗА ЕДЕН ВЕК ,ПОЛОВИНА ОД ЖИВИОТ СВЕТ ПРЕД ИСТРЕБУВАЊЕ !

ЗА ЕДЕН ВЕК ,ПОЛОВИНА ОД ЖИВИОТ СВЕТ ПРЕД ИСТРЕБУВАЊЕ !

  Нештата не изгледаат добро за живиот свет на нашата планета. Некои проценки велат дека бли...

КАЛИФОРНИЈА СО ФУНКЦИОНАЛЕН ДИЗАЈН ГО РЕШАВА НЕДОСТАТОКОТ НА ВОДА

КАЛИФОРНИЈА СО ФУНКЦИОНАЛЕН ДИЗАЈН ГО РЕШАВА НЕДОСТАТОКОТ НА ВОДА

Калифорнија  е една од сојузните држави во САД,  која се соочува со најсериозни недостатоц...

ОД КЛАСИЧЕН ВО ЕЛЕКТРИЧЕН ВЕЛОСИПЕД ЗА ЕДНА МИНУТА

ОД КЛАСИЧЕН ВО ЕЛЕКТРИЧЕН ВЕЛОСИПЕД ЗА ЕДНА МИНУТА

Возењето велосипед станува сè поактуелно. И со причина! Сè повеќе луѓе решав...

Стани член на ДОМ

Зачлени се во ДОМ!

Ако си ЗА екологија, демократија, развој и рамноправност- тогаш кликни овде (и биди член).

Стани член »

Анкети

Социјални медиуми